04 Sep 2017
September 4, 2017, 8:14 am

The names of the very best that law has to offer have been revealed at the 17th Australian Law Awards.

More than 700 guests gathered in Sydney for the glitzy sell-out event hosted at the Star Harbourside last Friday, 1 September.

The evening recognised outstanding work being done across major legal practice areas, excellence at the bar, legal in-house powerhouses, innovators and various firm-led pro bono programs.

Individual excellence was also toasted with gongs awarded to Australia’s best legal scholar, student, corporate young gun and B+D personnel.

Lawyers Weekly congratulates all of the following winners who are recipients of a 2017 Australian Law Award:

Academic of the Year

Michael Legg

UNSW Law

Banking and Finance Team of the Year

Clayton Utz

Barrister of the Year

William Lye OAM

Foley’s List

Boutique Law Firm of the Year

Salvos Legal

Business Development Professional of the Year

Melissa Lyon

Hive Legal Pty Ltd

Commercial Team of the Year

King & Wood Mallesons

Dealmaker of the Year

Rebecca Maslen-Stannage

Herbert Smith Freehills

Dispute Resolution Team of the Year

Herbert Smith Freehills

Employee Program of the Year

Henry Davis York, TogetherHDY

Energy and Resources Team of the Year

Herbert Smith Freehills

General Counsel of the Year

Katrina Johnson

Uber Asia-Pacific

Government Team of the Year

Proximity

In-House Lawyer of the Year

April Rich

Gold Coast 2018 Commonwealth Games Corporation

In-House Team of the Year

Gold Coast 2018 Commonwealth Games Corporation

Innovator of the Year

Allens

Insurance Team of the Year

Ashurst

Intellectual Property Team of the Year

Gilbert + Tobin

Law Firm of the Year

Gilbert + Tobin

Law Student of the Year

Milan Gandhi

University of Queensland

Legal Support Professional of the Year

Debbie Harding

Herbert Smith Freehills

Managing Partner of the Year

Tony Macvean

Hall & Wilcox

NewLaw Firm of the Year

LegalVision

Partner of the Year

Karwan Eskerie

Sparke Helmore Lawyers

Pro Bono Program of the Year

Arnold Bloch Leibler

Property Team of the Year

Clayton Utz

Regional/Suburban Law Firm of the Year

Harwood Andrews

Regional/Suburban Lawyer of the Year

Melinda Griffiths

Slater and Gordon Lawyers

Senior Associate of the Year

Agata Bober

King & Wood Mallesons

Sole Practitioner of the Year

Jennifer Hetherington

Hetherington Family Law

Special Counsel of the Year

Chris Mitchell

Norton Rose Fulbright

Transaction Team of the Year

King & Wood Mallesons

Workplace Relations and Employment Team of the Year

Harmers Workplace Lawyers

Young Gun of the Year

Matthew Littlejohn

Maurice Blackburn Lawyers

Lawyers Weekly Excellence Award

William Lye OAM

Foley's List

A full list of this year’s award finalists can be viewed here.

Next Post