2017 Winners and Finalists

Principal Partner

INDIVIDUAL AWARDS

 

Academic of the Year

Jacques Duvenhage, The University of Notre Dame

Matthew Bell, Melbourne Law School

Michael Legg, UNSW Law

Barrister of the Year

Shane Doyle QC, Level Twenty Seven Chambers

William Lye OAM, Foley’s List

Jim Shaw, Svenson Barristers
Dr Michael Wolff, Victorian Bar

Business Development Professional of the Year

Sophie Brown, Gilbert + Tobin
Rachel Carter, PwC
Paul Cowling, Lawyers On Demand

Melissa Lyon, Hive Legal

Sharon Stockman, Sparke Helmore Lawyers
Sharon Thompson, Ashurst

Dealmaker of the Year

Gina Cass-Gottlieb, Gilbert + Tobin
Julie Levis, Clayton Utz

Rebecca Maslen-Stannage, Herbert Smith Freehills

Hiroshi Narushima, Gilbert + Tobin
Meredith Paynter, King & Wood Mallesons
Ramy Qutami, Madison Marcus Law Firm
Philippa Stone, Herbert Smith Freehills
Tom Story, Allens
Andrew Walker, Clayton Utz
Murray Wheater, Ashurst

General Counsel of the Year

Katrina Johnson, Uber Asia Pacific

Tamara Kayser, Incitec Pivot Limited
Anna Lozynski, L’Oreal Australia & New Zealand
Aaron Pickett, GenesisCare
Julian Rebechi, Swisse Wellness
Paula Robinson, Gold Coast 2018 Commonwealth Games Corporation
Julie Ryan, Accolade Wines
Troy Swan, Staples Australia & New Zealand

In-house Lawyer of the Year

Justin Coss, AUB Group Limited
Jason Georgallis, SingTel Optus
Theo Kapodistrias, University of Tasmania
Lori Middlehurst, VMware
Peter Preller, SingTel Optus

April Rich, Gold Coast 2018 Commonwealth Games Corporation

Andrew Selim, The GPT Group
David Stewart, Telstra
Jacob Waye-Harris, Cobham Aviation Services

Law Student of the Year

Adrian Agius, UNSW Law
Amy Bradley, Separovic Injury Lawyers, The University of Notre Dame
Claudia Carr, Curtin University
Meg Connell, RMB Lawyers, University of Wollongong

Milan Gandhi, McCullough Robertson Lawyers/The Legal Forecast, University of Queensland

Michael Jefferies, University of the Sunshine Coast
Hannah McDonald, Monash University
Don Nguyen, MinterEllison, UNSW Law
Sophie Tversky, Monash University
Khushaal Vyas, UNSW Law

Legal Support Professional of the Year

Danielle Candido, KHQ Lawyers
Terrena Chant, Barry.Nilsson. Lawyers
Bernadette Dearness, K&L Gates
Clara Densley, See Well Law
Serina Dowding, Slater and Gordon Lawyers

Debbie Harding, Herbert Smith Freehills

Jacqueline Keddie, Nexus Law Group
Viktorija Khait, Maurice Blackburn Lawyers
Rebecca Lanza, Slater and Gordon Lawyers
Laura Purcell, Danny King Legal

Managing Partner of the Year

Paul Baker, Meridian Lawyers
Peter Bobbin, Argyle Lawyers
Rob Cutler, Clayton Utz
Danny Gilbert, Gilbert + Tobin
Sue Kench, King & Wood Mallesons

Tony Macvean, Hall & Wilcox

John Poulsen, Squire Patton Boggs
Bechara Shamieh, Madison Marcus Law Firm
Robert Silberstein, Silberstein & Associates
Richard Wood, Gilchrist Connell

Partner of the Year

Stuart Byrne, Clayton Utz

Karwan Eskerie, Sparke Helmore Lawyers

Malcolm Gittoes-Caesar, Coleman Greig Lawyers
Alex Haslam, Gilchrist Connell
Peter Jolly, Thynne + Macartney
Andrew Lacey, McCabes Lawyers
Kylie Lane, Ashurst
Peter Pether, King & Wood Mallesons
Greg Richards, Mills Oakley
Philippa Stone, Herbert Smith Freehills

Regional/Suburban Lawyer of the Year

Melinda Griffiths, Slater and Gordon Lawyers

Chrissy Leontios, CLEON Legal and Mediation Services
Rebekah Lovely, Slater and Gordon Lawyers
Heather McKinnon, Slater and Gordon Lawyers
Brooke Reardon, Your Law Firm | Horsham
Martin Rogalski, Slater and Gordon Lawyers
Carrie Thomas, Shine Lawyers
Mitchell Zadow, Sharrock Pitman Legal

Senior Associate of the Year

Agata Bober, King & Wood Mallesons

Morelle Bull, Gilbert + Tobin
Marko Eric, Slater and Gordon Lawyers
Andrew Kim, Ashurst
Helen McHugh, Curwoods Lawyers
Jessica Norris, MinterEllison
Eugene Tan, Clayton Utz
Tara Voyce, Dentons
Bailee Walker, Herbert Smith Freehills
Amy Zhang, Harmers Workplace Lawyers

Sole Practitioner of the Year

Dorota Bryks, Bryks Lawyers
Stuart Corbishley, Corbishley Sport & Law

Jennifer Hetherington, Hetherington Family Law

Chun-Chi (Michael) Hung, ClearSky Legal
Anny Slater, Slaters Intellectual Property Lawyers
Nigel Smith, Nigel Smith Legal
Special Counsel of the Year, Jennifer Barron
Gilbert + Tobin
Nichola Di Muzio, Thynne + Macartney
Arabella Dove, Ashurst
Jennifer Harris, Clayton Utz
Brett Heath, Carter Newell Lawyers
Chris Mitchell, Norton Rose Fulbright
Guy Narburgh, Herbert Smith Freehills
Megan O'Rourke, Barry.Nilsson. Lawyers
Trudi Procter, McCullough Robertson Lawyers
Hemang Shah, Herbert Smith Freehills

Young Gun of the Year

Nina Crew, Colin Biggers & Paisley
David Foong, Clayton Utz
Yixin Gong, King & Wood Mallesons
Aleksandra Ilic, King & Wood Mallesons

Matthew Littlejohn, Maurice Blackburn Lawyers

Simon Moses, MinterEllison
Louisa Mulquiney, Gilbert + Tobin
James Skelton, Swaab Attorneys
Sagar Sritharan, Ashurst
Eleanor Wheelhouse, Dentons

Lawyers Weekly Excellence Award

William Lye OAM, Foley’s List

Special Counsel of the Year

Jennifer Barron, Gilbert + Tobin

Megan O’Rourke, Barry.Nilsson. Lawyers

 

TEAM AWARDS

 

Banking & Finance Team of the Year

Allen & Overy
Allens

Clayton Utz

Gadens
Gilbert + Tobin
Hall & Wilcox
Henry Davis York
King & Wood Mallesons
Madison Marcus Law Firm

Boutique Law Firm of the Year

Chamberlains Law Firm
Clarendon Lawyers
CLEON Legal and Mediation Services
Coleman Greig Lawyers
Harmers Workplace Lawyers
Madison Marcus Law Firm
NDA Law

Salvos Legal

Silberstein & Associates
Speirs Ryan

Commercial Team of the Year

Allens
Australian Business Lawyers & Advisors
Gadens
Gilbert + Tobin

King & Wood Mallesons

Thynne + Macartney

Dispute Resolution Team of the Year

Allens
Carter Newell Lawyers
Clayton Utz
Dentons
DLA Piper
Harmers Workplace Lawyers

Herbert Smith Freehills

King & Wood Mallesons
Sparke Helmore Lawyers
William Roberts Lawyers

Employee Program of the Year

Clayton Utz, Health & Wellbeing
Cooper Grace Ward, ENGAGE
Gadens

Henry Davis York, TogetherHDY

Henry Davis York, Transition to Leadership for New Senior Associates Program
King & Wood Mallesons, LINK
LegalVision, Part Time Passion
Your Law Firm, Leading with Mental Fitness

Energy and Resources Team of the Year

Allen & Overy
Allens
Ashurst
Corrs Chambers Westgarth

Herbert Smith Freehills

King & Wood Mallesons
McCullough Robertson
MinterEllison
Norton Rose Fulbright
PwC

Government Team of the Year

Allens
Clayton Utz
Henry Davis York
Herbert Smith Freehills
King & Wood Mallesons
Maddocks
McInnes Wilson Lawyers
MinterEllison Gold Coast

Proximity

Sparke Helmore Lawyers

In-house Team of the Year

AIA Australia

Gold Coast 2018 Commonwealth Games Corporation

McDonald’s Australia Limited
RACQ Limited
Ruralco Holdings Limited
SingTel Optus
Stockland
Uber Australia and New Zealand
Vicinity Centres
Westpac Banking Corporation

Innovator of the Year

Allens

Ashurst
Bespoke
Corrs Chambers Westgarth
Gadens
Gilbert + Tobin
Go To Court Lawyers
Herbert Smith Freehills
King & Wood Mallesons
Separate Together

Insurance Team of the Year

Ashurst

Barry.Nilsson. Lawyers
Clyde & Co
DLA Piper
Hall & Wilcox
Herbert Smith Freehills
Holman Webb Lawyers
Lander & Rogers
Meridian Lawyers
Norton Rose Fulbright

Intellectual Property Team of the Year

Allens
Baker McKenzie
Clayton Utz

Gilbert + Tobin

Griffith Hack
K&L Gates
Mills Oakley
MinterEllison
Shelston IP
Sparke Helmore Lawyers

Law Firm of the Year

Allens
Ashurst
Clayton Utz
Clyde & Co
Corrs Chambers Westgarth

Gilbert + Tobin

Hall & Wilcox
Herbert Smith Freehills
King & Wood Mallesons
Mills Oakley

NewLaw Firm of the Year

Bespoke
CLEON Legal & Mediation Services
Hive Legal
Keypoint Law
Lawyers On Demand

LegalVision

Nexus Law Group
Salvos Legal
Teddington Legal
Your Law Firm

Pro Bono Program of the Year

Arnold Bloch Leibler

Ashurst
Gilbert + Tobin
Herbert Smith Freehills
International Justice Mission Australia
King & Wood Mallesons
MinterEllison
Robina Community Legal Centre
Salvos Legal
The Humanitarian Group

Property Team of the Year

Clayton Utz

Colin Biggers & Paisley
Dentons
Herbert Smith Freehills
K&L Gates
King & Wood Mallesons
Lander & Rogers
Squire Patton Boggs
Thynne + Macartney
Tisher Liner FC Law

Regional/Suburban Law Firm of the Year

CLEON Legal and Mediation Services

Harwood Andrews

Morgan + English Commercial Lawyers
Randall Legal
RMB Lawyers
Sharrock Pitman Legal

Transaction Team of the Year

Allen & Overy
Ashurst
Corrs Chambers Westgarth
Gilbert + Tobin
Herbert Smith Freehills

King & Wood Mallesons

McCullough Robertson Lawyers
MinterEllison
Norton Rose Fulbright
Squire Patton Boggs

Workplace Relations and Employment Team of the Year

Australian Business Lawyers & Advisors
Danny King Legal

Harmers Workplace Lawyers

K&L Gates
Lander & Rogers
Maddocks
Maurice Blackburn Lawyers
MDC Legal
Piper Alderman
Sparke Helmore Lawyers

 

FIRM AWARDS