2020 Winners and Finalists

Principal Partner

HONORARY AWARDS

 

Lawyers Weekly Award

Julian Burnside AO QC
Bernard Collaery
Kate Eastman SC
The Hon Robert French AC

Sue Kench

The Hon Chief Justice Susan Kiefel AC
The Hon Michael Kirby AC CMG
Jane Needham
Geoffrey Robertson AO QC
Professor Gillian Triggs

Excellence Award

DLA Piper

 

INDIVIDUAL AWARDS

 

Academic of the Year

Aaron Lane, RMIT University
James Duffy, Queensland University of Technology
Jane Kotzmann, Deakin University
Lisa Toohey, University of Newcastle Law School
Lyria Bennet Moses, UNSW Law
Mark Humphery-Jenner, University of New South Wales (UNSW)

Michael Adams, University of New England

Nicki Mollard, Monash University
Tamsin Paige, Deakin University
Virginia Marshall, The Australian National University

Barrister of the Year

Adam Butt, 8 Wentworth Chambers
Darren Mort, Patterson's List

Felicity Gerry QC, Green's List Barristers

Gareth Redenbach, Victorian Bar
Gavin Howard, Blackburn Chambers
Laina Chan, Melbourne TEC Chambers
Navid Sedaghati, 13 Wentworth Selborne Chambers
Paul Folino-Gallo, Third Floor Wentworth Chambers
Sharon Kermath, Victorian Bar
Terence Guthridge, Victorian Bar

Dealmaker of the Year

Adam Laura, Gilbert + Tobin
Bruce Adkins, Johnson Winter & Slattery
Catherine Merity, Maddocks
Dom McGreal, Wright Legal
George Bazouni, New South Lawyers
Neil Pathak, Gilbert + Tobin
Rebecca Maslen-Stannage, Herbert Smith Freehills
Rory Moriarty, Clayton Utz

Sandy Mak, Corrs Chambers Westgarth

Tony Damian, Herbert Smith Freehills

General Counsel of the Year

Andrew Bautovich, DWF
Andrew Selim, Home Consortium
Catriona McGregor, Domain Group
Fleur Katsmartin, Healthdirect Australia

Gregory Seeto, Life Saving Victoria

Kellie Morton, illion
Krystal Kovac, Oncore
Rufus Gandhi, Gladstone Ports Corporation
Russell Grigg, VanEck Australia
Teresa Allan, Capgemini

In-house Company Secretary of the Year

Helen Hardy, Origin Energy

Jane Bowd, Insurance Australia Group Limited (IAG)

In-house Lawyer of the Year

Daphne Koffel, Domain
Elizabeth Pearson, New South Wales Bar Association
Karen Ng, Guzman y Gomez Mexican Kitchen
Kiah Officer, Nine Entertainment
Lindsey Depuydt, Medibank
Sunil Puranikmath, Telstra
Theo Kapodistrias, University of Tasmania
Toby Yiu, Nine Entertainment
Verity White, Telstra

William Daymond, Associated British Foods

Innovator of the Year

Lucy Dickens, Birman & Ride
Carly Hanson, Community Legal Centres Queensland
Caryn Sandler, Gilbert + Tobin
Simone Tierney, Lodestar Legal

Melissa Lyon, Hive Legal

Michelle Grossmann, Lander & Rogers
Mellissa Larkin, Peripheral Blue
Sara Rayment, Inkling Legal Design
Sarah Bartholomeusz, You Legal
Sarah Jefford, Family & Surrogacy Lawyer

Law Student of the Year

Andrew Ray, National Judicial College of Australia
Briana Collins, Environmental Defenders Office
Emma Genovese, Deakin University
Erika Ly, The University of Sydney
Jessie Nygh, Deakin University
Joshua Gacutan, Macquarie University
Margaret Cai, Australian Law Students' Association
Nicholas Di Savia, Talbot Sayer

Sanjay Alapakkam, UNSW Law

Sarah Sheppard, Queensland University of Technology

Legal Support Professional of the Year

Bronwyn Eynon-Lewis, Lacuna Legal Providers
Carito Carrasco-Walker, Mullins
Claire Arnold, Bird & Bird
Hayley Weston, Sparke Helmore Lawyers

Phoebe MacDougall, Korn MacDougall Legal

Sara Villanueva, Wotton + Kearney
Sarah McKaskill, Baker McKenzie
Sarah Minter, Coulter Roache
Wendy Cousens, Coleman Greig Lawyers
Wes Heywood, Coulter Roache

Managing Partner of the Year

Andrea Michaels, NDA Law
Andrew Lacey, McCabe Curwood Lawyers
Andrew Pike, Herbert Smith Freehills
Anthony Foley, Baker McKenzie
Carly Stebbing, Resolution123
Genevieve Collins, Lander & Rogers
Mellissa Larkin, Peripheral Blue

Michael Harmer, Harmers Workplace Lawyers

Peter Slattery, Johnson Winter & Slattery
Stipe Vuleta, Chamberlains Law Firm

Partner of the Year

Annette Gaber, Gadens
Caroline Atkins, Maddocks
Connie Chen, Colin Biggers & Paisley
Daniel Dalli, Aston Legal Group
Donna Bartlett, Gadens
Hai Dang Nguyen, Squire Patton Boggs
Jason Betts, Herbert Smith Freehills

Justin Wong, Streeton Lawyers

Lily Nguyen, Lander & Rogers
Nadia Kalic, Clifford Chance

Regional/Suburban Lawyer of the Year

Catherine Henry, Catherine Henry Lawyers

Chris Barron, Collas Moro Ross
Ciaran Ehrich, Turner Freeman Lawyers
Dylan Hans, Hans Legal
Ghania Dib, GDA Lawyers
John Gallagher, Argon Law
Leona Bennett, Southern Waters Legal
Lynn Armstrong, Best Wilson Buckley Family Law
Maria Rigoli, Rigoli Lawyers
Rebekah Lovely, Revolution Law

Rising Star of the Year

Daniel Taha, Allens
Declan Norrie, Proximity
Jacob Corbett, Bradley & Bray
James Wong, Mills Oakley
Lisa Aguilar, Keypoint Law
Marial Lewis, Teleo Immigration Lawyers

Michael Jefferies, PwC

Scott Colvin, Mills Oakley
Simon D'Angelo, Marcus Lane Group
Stephanie Forward-Smith, Rouse Lawyers

Senior Associate of the Year

Alen Sinanovic, Clyde & Co
Ashleigh Vumbaca, Bradbury Legal
Bishoy Genday, Cornwalls
Giancarlo Romano, Best Hooper Lawyers
Giuseppe Ensabella, Coulter Roache
Helen McHugh, McCabe Curwood Lawyers
Kerry Ioulianou, HFW
Lauren Rickersey, Barry.Nilsson.

Sarah Bullock, Cornwalls

Timothy Stutt, Herbert Smith Freehills

Sole Practitioner of the Year

Cassandra Kalpaxis, Kalpaxis Legal
Matthew Karakoulakis, AMK Law
Michael Hung, ClearSky Legal
Michelle Cox, Cox Legal
Perpetua Kish, Balance Family Law
Rebecca Murray, RTI Consultants
Simone Tierney, Lodestar Legal
William McCullough, MCC Advisory

Zile Yu, Quantum Law Group

Zinta Harris, Resolve Estate Law

Special Counsel of the Year

Amy Zhang, Harmers Workplace Lawyers
Eugene Tan, Clayton Utz
Guy Narburgh, Herbert Smith Freehills

Jessica Latimer, Moores

Lynn Armstrong, Best Wilson Buckley Family Law
Nitesh Patel, Gilchrist Connell
Rebekah Lovely, Revolution Law
Scott Traeger, Lander & Rogers
Tosin Aro, Clayton Utz
Tuanh Nguyen, PwC

 

GROUP AWARDS

 

Banking and Finance Team of the Year

Allens
Clayton Utz
Clifford Chance
Cooper Grace Ward

Corrs Chambers Westgarth

Gadens
Hall & Wilcox
KCL Law
Wright Legal

Boutique Law Firm of the Year

Balance Family Law

Cogent Lawyers
Donaldson Law
Harmers Workplace Lawyers
NDA Law
Rouse Lawyers
Source
Streeton Lawyers
TSM Advisory
Velocity Legal

Commercial Team of the Year

Arnold Bloch Leibler

Australian Business Lawyers & Advisors

Clayton Utz
Cooper Grace Ward
Corrs Chambers Westgarth
Gadens
Gilbert + Tobin
Hive Legal
Kalus Kenny Intelex
New South Lawyers

Dispute Resolution Team of the Year

Carter Newell Lawyers
Clifford Chance
Corrs Chambers Westgarth
Gadens
Hall & Wilcox
Herbert Smith Freehills

Johnson Winter & Slattery

King & Wood Mallesons
Silberstein & Associates (S&A)
William James

Employer of Choice

Baker McKenzie
Cooper Grace Ward
Gadens
Hall & Wilcox
HBA Legal

Herbert Smith Freehills

Maddocks
Proximity
Thynne + Macartney
Wotton + Kearney

Energy and Resources Team of the Year

Allen & Overy
Baker McKenzie
Clayton Utz
Corrs Chambers Westgarth
DLA Piper
Gilbert + Tobin

Herbert Smith Freehills

Johnson Winter & Slattery
King & Wood Mallesons
McCullough Robertson

Government Team of the Year

Clayton Utz
Gilbert + Tobin
Helix Legal

King & Wood Mallesons

Maddocks
Proximity

In-house Team of the Year

Bank of Queensland
Canva
Capgemini
Commonwealth Superannuation Corporation
Domain
HBF
MLC Life Insurance (MLC Limited)
NBN Co
Suncorp

Victorian Department of Treasury and Finance

Innovator of the Year (Company)

Aptum Legal
BlueRock Law
Bottled Law
Corrs Chambers Westgarth
Hall & Wilcox

Herbert Smith Freehills

Lacuna Legal Providers
LOD
McCabe Curwood
NDA Law

Insurance Team of the Year

Barry.Nilsson.
Carter Newell Lawyers
Clyde & Co
DLA Piper
Gilchrist Connell
HBA Legal

Lander & Rogers

McCabe Curwood Lawyers
Sparke Helmore Lawyers
William Roberts Lawyers

Intellectual Property Team of the Year

Clayton Utz
Corrs Chambers Westgarth
Gadens

Gilbert + Tobin

Herbert Smith Freehills
ipervescence
King & Wood Mallesons
McCullough Robertson
Shelston IP
Silberstein & Associates (S&A)

Law Firm of the Year

Australian Family Lawyers
Carter Newell Lawyers
Corrs Chambers Westgarth
Hall & Wilcox
Harmers Workplace Lawyers
Hazelbrook Legal
Herbert Smith Freehills

King & Wood Mallesons

Polaris Lawyers
Proximity

NewLaw Firm of the Year

Australian Family Lawyers
Fortitude Legal
Hans Legal
Hitch Advisory
NDA Law
Proximity
Resolve Divorce

Sprintlaw

TSM Advisory
The Workplace Employment Lawyers

Pro Bono Program of the Year

Ashurst
Clifford Chance
Gadens
Hall & Wilcox
Herbert Smith Freehills

King & Wood Mallesons

Lander & Rogers
National Justice Project
Proximity
Sparke Helmore Lawyers

Property Team of the Year

Allens

Clayton Utz

Commercial & Legal
Cooper Grace Ward
Gadens
King & Wood Mallesons
Lander & Rogers
New South Lawyers
Speirs Ryan
Thynne + Macartney

Regional/Suburban Law Firm of the Year

Ailier
Australian Business Lawyers & Advisors
Catherine Henry Lawyers
Coulter Roache
Coutts Solicitors and Conveyancers
Enterprise Legal
Fortitude Legal
Jensen & Co Lawyers

Morgan + English Commercial Lawyers

SWS Lawyers

Transaction Team of the Year

Allens
Clayton Utz
Corrs Chambers Westgarth

DLA Piper

Gadens
Gilbert + Tobin
Herbert Smith Freehills
Holding Redlich
McCullough Robertson
New South Lawyers

Wellness Initiative of the Year

Baker McKenzie

DLA Piper
Gadens
Guarna Legal
Hall & Wilcox
Legalite
New South Lawyers
Pragma Lawyers
Silberstein & Associates (S&A)
Thynne + Macartney

Workplace Relations and Employment Team of the Year

Australian Business Lawyers & Advisors
Gilchrist Connell

Harmers Workplace Lawyers

Johnson Winter & Slattery
Keypoint Law
Kingston Reid
Lander & Rogers
Maddocks
McCullough Robertson
Workdynamic Australia