2019 AWARD WINNERS

Winners
Finalists

Individual

Academia, Training and Education Lawyer

Elizabeth Grinston, The University of New South Wales

Construction and Real Estate Lawyer of the Year

Andrew Selim, Home Consortium

Defence Lawyer of the Year

Nicholas Sedgwick, Thales Australia

Financial Services Lawyer of the Year

Fiona Harding, Bank of Queensland

FMCG Lawyer of the Year

Lily Wong, PepsiCo Australia & New Zealand

Government Lawyer of the Year

Dr Madeleine Hartley, WaterNSW

Healthcare, Pharmaceuticals and Biotech Lawyer of the Year

Alexandra Sweeney, GenesisCare

Industrial, Materials and Manufacturing Lawyer of the Year

Belinda Murray, BGC (Australia)

Infrastructure, Utilities and Energy Lawyer of the Year

Jacob Leslie, CPB Contractors

Insurance Lawyer of the Year

Marea Hickie, Woolworths

Not-for-profit Lawyer of the Year

Katrin O’Sullivan, The Fred Hollows Foundation

Sports and Entertainment Lawyer of the Year

Sunil Puranikmath, Telstra

Technology, Media and Telecommunications Lawyer of the Year

Amanda Ong, NOVA Entertainment

Travel, Tourism and Hospitality Lawyer of the Year

Dennis Tuan-Mu, Delaware North

Team

Construction and Real Estate Team of the Year

CBRE

Financial Services Team of the Year

ASX Ltd

FMCG Team of the Year

Coca-Cola Amatil

Healthcare, Pharmaceuticals and Biotech Team of the Year

Western Health

Industrial, Materials and Manufacturing Team of the Year

Boral Australia – Industrial Relations

Infrastructure, Utilities and Energy Team of the Year

Transurban

Insurance Team of the Year

AIA Australia

Not-for-profit Team of the Year

UNSW Sydney Legal Team

Sports and Entertainment Team of the Year

Tabcorp Holdings

Technology, Media and Telecommunications Team of the Year

Canva

Travel, Tourism and Hospitality Team of the Year

Carnival Australia

Corporate Counsel Excellence Award

Dr Madeleine Hartley, WaterNSW

Academia, Training and Education Lawyer of the Year

Trisha Mok, Study Group
Danielle Barry, The University of Queensland
Elizabeth Grinston, The University of New South Wales

Construction and Real Estate Lawyer of the Year

Samuel Gobraiel, Freyssinet Australia
Belinda Murray, BGC (Australia)
Jacob Leslie, CPB Contractors
Andrew Selim, Home Consortium
Trudy Kean, NRTIJV - John Holland and CPB Contractors
Laura Iskander, UrbanGrowth NSW Development Corporation
Davina Greenberg, 151 Property

Construction and Real Estate Team of the Year

Stockland Corporation
BMD Group
Vicinity Centres
BGC (Australia)
CBRE

Defence Lawyer of the Year

Alexander Dylan Griffith, Airbus Australia Pacific
Nicholas Sedgwick, Thales Australia
Eric Dale, Nova Systems

Financial Services Lawyer of the Year

Tien Tifa, Toyota Financial Services
Fiona Harding, Bank of Queensland
Helen Mediati, Cuscal
Katerina Paras, Asurion (formerly from Illion Australia)
Andrew Sorensen, Equifax Australia
Daniel Tirado, Toyota Finance Australia

Financial Services Team of the Year

TAL Life
ASX Ltd
Cuscal
Westpac
Bank of Queensland

FMCG Lawyer of the Year

Anna Kuperman, Integria Healthcare
Lily Wong, PepsiCo Australia & New Zealand
Richard Conway, Coca-Cola Amatil
Therese Triemstra, Metcash Trading
Erin Walford, Domino’s Pizza Enterprises
Fiona Anderson, Treasury Wine Estates
Pritasha Kumar, PepsiCo Australia & New Zealand
Jennifer Terjesen-Soem, Metcash Trading
Karen Perret, Mondelez International, Inc.

FMCG Team of the Year

Coca-Cola Amatil
Domino’s Pizza Enterprises
PepsiCo Australia & New Zealand

Government Lawyer of the Year

Peter Le, City of Rockingham
Laura Iskander, UrbanGrowth NSW Development Corporation
Matthew Thornton, Bayside City Council
Gareth Davies, Department of Industry, Innovation and Science
Samantha Perussich, Office of Public Prosecutions
Ian Deane, Australian Government Solicitor
Ria Manguray, Tourism Australia
Annette Musolino, Department of Human Services
Dr Madeleine Hartley, WaterNSW

Healthcare, Pharmaceuticals and Biotech Lawyer of the Year

Anna Kuperman, Integria Healthcare
Alexandra Sweeney, GenesisCare
Lucy Basten, Genea
Justine Raczkowski, Zenitas Healthcare
Daniel Murnane, ResMed
Kate Messiter, iNova Pharmaceuticals
John Wu, Bayer Australia
Gabrielle Hirsch, Olivia Newton-John Cancer Research Institute
Iresha Herath, Western Health

Healthcare, Pharmaceuticals and Biotech Team of the Year

EBOS Group
ResMed
iNova Pharmaceuticals
Western Health
Baxter Healthcare

Industrial, Materials and Manufacturing Lawyer of the Year

Paul Gregory, WesTrac
Belinda Murray, BGC (Australia)

Industrial, Materials and Manufacturing Team of the Year

Boral Australia - Industrial Relations
BGC (Australia)

Infrastructure, Utilities and Energy Lawyer of the Year

Dr Madeleine Hartley, WaterNSW
Emma Wartski-Coonan, AGL Energy
Johnny Short, Transurban
Paula Edwards-Moffat, Tesla Motors Australia
Nigel Lowry, Ausgrid
Jacob Leslie, CPB Contractors
Serge Radojevic, Idemitsu Australia Resources

Infrastructure, Utilities and Energy Team of the Year

Transurban
Origin Energy
TransGrid
Hatch
amaysim
Yancoal Australia

Insurance Lawyer of the Year

Marea Hickie, Woolworths
Paul Watkins, Stewart Title

Insurance Team of the Year

TAL Life
AIA Australia

Not-for-profit Lawyer of the Year

Elaine Leong, The Benevolent Society
Marion Hemphill, Australian Red Cross Blood Service
Gabrielle Hirsch, Olivia Newton-John Cancer Research Institute
Katrin O’Sullivan, The Fred Hollows Foundation

Not-for-profit Team of the Year

Uniting Church in Australia
UNSW Sydney Legal Team

Sports and Entertainment Lawyer of the Year

Sunil Puranikmath, Telstra
Chris Thian, Telstra
Ishan Karunanayake, TMRW Music
Emma German, Stan Entertainment
Joseph Smith-Davies, Fox Sports Australia
Adam Lister, AEG Ogden
James Nguyen, TEG
Amanda Ong, NOVA Entertainment

Sports and Entertainment Team of the Year

NOVA Entertainment
Optus
Tabcorp Holdings

Technology, Media and Telecommunications Lawyer of the Year

Sunil Puranikmath, Telstra
Lindsay Dick, Power Ledger
Lisa Powell, Optus
Elizabeth Duncan, InfoTrack
Matthew Morosin, Micro Focus
Sarah Turner, REA Group
Verity White, Telstra
Amanda Ong, NOVA Entertainment
Simon McDonald, IBM ANZ

Technology, Media and Telecommunications Team of the Year

Telstra
Adobe Systems
Canva
REA Group
amaysim
Vocus Group
NOVA Entertainment
Capgemini Australia & New Zealand
WiseTech Global

Travel, Tourism and Hospitality Lawyer of the Year

Yvette Sowell, WHSmith Australia
Dennis Tuan-Mu, Delaware North
Ria Manguray, Tourism Australia
Julia Taylor, Carnival Australia
Chris Todd, Ardent Leisure Group

Travel, Tourism and Hospitality Team of the Year

Carnival Australia
Delaware North
Tourism Australia