2020 FINALISTS

INDIVIDUAL AWARDS

Academia, Training and Education Lawyer of the Year

Christopher Doherty, G8 Education
Jane Beaumont, University of Tasmania
Trisha Mok, Study Group

Accounting and Management Consultancy Lawyer of the Year

David Durham, Lexon Insurance
Laurette Cavanough, Johnson Winter & Slattery

Agribusiness Lawyer of the Year

Anna Sutton, Syngenta
Ellen Beattie, Viterra
Murray Floyd, GrainCorp

Construction and Real Estate Lawyer of the Year

Ana Torpia, Harvey Norman
Andrew Selim, Home Consortium
Angie Coleman, Springfield City Group
Anthony Fameli, Spotlight Group Holdings
Ben Klug, Scape Australia
Christopher Tuttiett, BMD Group
Leah Boyd, CBRE
Nick Robertson, Bechtel Australia

Defence Lawyer of the Year

Alex Griffith, Airbus
Andrew von Königsmark, Broadspectrum

Financial Services Lawyer of the Year

Andrew Sorensen, Equifax
Andrew “Drew” Draper, American Express Australia
Craig Chapman, Bank of Queensland
Greg Wong, AIMS Financial Group, ex Perpetual
Jodie Siddall, Morningstar
Matt Vitale, Birchal
Niki Haralambidis, HESTA
Susan Paprica, McMillan Shakespeare Group

FMCG Lawyer of the Year

Danielle Keyes, Guzman y Gomez Mexican Kitchen
Fiona Anderson, Treasury Wine Estates
Jennifer Terjesen-Soem, Metcash Trading
Karen Perret, Mondelēz International
Kate Sherburn, Who Gives a Crap
Loren Goodwin, L’Oréal Australia and New Zealand
Pritasha Kumar, PepsiCo Australia & New Zealand
Stephanie Favotto, Woolworths Group
Therese Triemstra, Metcash Trading
Will Daymond, Associated British Foods

Government Lawyer of the Year

Allyson Martin, Department of Agriculture, Water and the Environment
Anne McManus, Australian Nuclear Science and Technology Organisation
Elizabeth Carroll, IP Australia
Jillian Whalebone, Police Association of New South Wales
Marcus Bourget, Airservices Australia
Peter Le, City of Rockingham
Ria Manguray, Tourism Australia
Simone Nokes, Infrastructure NSW

Healthcare, Pharmaceuticals and Biotech Lawyer of the Year

Andrew Jaworski, The Royal Victorian Eye and Ear Hospital and Cabrini Health
Janelle Cain, EBOS Group
Kate Stary, Ramsay Health Care
Richard McNamee, Baxter Healthcare
Shiara Mutukisna, Roche Products

Industrial, Materials and Manufacturing Lawyer of the Year

David Nock, Carbon Revolution
Ekaterini Karabatos, Boral Australia
Sean Ventris, CSR
Sophie Evans, Cement Australia

Infrastructure, Utilities and Energy Lawyer of the Year

Anna Williams, Infigen Energy
Brendan Franich, INPEX
Christopher Tuttiett, BMD Group
Daniel Krutik, Origin Energy
Emma Hardy, Tri-Star Group
Jacob Leslie, CPB Contractors
Julia Smith, Origin Energy
Paul Gregory, WesTrac
Sarah Poon, Caltex Australia

Insurance Lawyer of the Year

Grant Jones, MLC Life Insurance
Karen Schutte, TAL
Kirti Sivabalan, TAL
Rejinay Singh, EML

Not-for-profit Lawyer of the Year

Andrew Jaworski, The Royal Victorian Eye and Ear Hospital and Cabrini Health
Chris Grier, Abt Associates
Christopher Miers, National Heart Foundation of Australia
Katrina Bullock, Greenpeace Australia Pacific
Mark Diamond, Australian Rail, Tram and Bus Union
Nancy Bicchieri, Catholic Education Melbourne
Theo Kapodistrias, University of Tasmania

Sports and Entertainment Lawyer of the Year

Adam Lister, ASM Global
Daniel Stuk, Tennis Australia
James Nguyen, TEG
Keya McGeown, Special Broadcasting Service
Nicole Choolun, Special Broadcasting Service
Sunil Puranikmath, Telstra

Technology, Media and Telecommunications Lawyer of the Year

Alisha Ali, Superloop
Emily Stothers, Madman Entertainment
Jason Georgallis, SingTel Optus
Joshua Barwick, Telstra
Katherine Stapels, Ascender HCM
Sarah Guo, IBM Australia
Sean Greenland, NTT
Shona Kain, Equifax
Tasha Smithies, Network Ten
Trent Czinner, Vodafone Hutchison Australia

Transport and Logistics Lawyer of the Year

David Rubinek, Cox Automotive Australia
Kara McGowan, Transdev Australasia
Mark Whitworth, Linfox Australia

Travel, Tourism and Hospitality Lawyer of the Year

Dennis Tuan-Mu, Delaware North
Ethan Doan, LOD
Ria Manguray, Tourism Australia
Susan Schneider, Virgin Australia

Wellness Advocate of the Year

Adam Scott, AECOM Australia and New Zealand
Andrea Tay, Telstra Corporation
Merridy Woodroffe, Virgin Australia

TEAM AWARDS

Construction and Real Estate Team of the Year

Springfield City Group
CBRE
CPB Contractors

Financial Services Team of the Year

ClearView Wealth
National Australia Bank
American Express

FMCG Team of the Year

Mondelēz International Australia and New Zealand
PepsiCo Australia and New Zealand
Domino’s Pizza Enterprises

Government Team of the Year

IP Australia
Transport Accident Commission

Healthcare, Pharmaceuticals and Biotech Team of the Year

EBOS Group
GlaxoSmithKline
Baxter Healthcare

Infrastructure, Utilities and Energy Team of the Year

amaysim
Origin Energy

Insurance Team of the Year

MLC Life Insurance
TAL

Technology, Media and Telecommunications Team of the Year

Accenture Australia
amaysim
Ascender HCM
Xero
Afterpay
Canva
THE ICONIC
NTT
Vodafone Hutchison Australia
Capgemini

Transport and Logistics Team of the Year

Pacific National
Queensland Airports
Transdev Australasia
Linfox Australia
ANL Container Line
DPDHL

Travel, Tourism and Hospitality Team of the Year

Delaware North
Carnival Australia
Virgin Australia