2022 Winners and Finalists

Academic of the Year

Mitchell Adams, Swinburne Law School

Jeffrey Gordon, The University of Sydney Law School
Mark Humphery-Jenner, UNSW
Chun-Chi (Michael) Hung, UNSW Law & Justice
Aaron Lane, RMIT University

Barrister of the Year

Adam Butt, 8 Wentworth
Laina Chan, Selborne Chambers
Kellie Edwards, Denman Chambers
Paul Folino-Gallo, Wentworth Chambers
Sharon Kermath, Svenson Barristers
Carmel Lee, Greenway Chambers

Darren Mort, Darren Mort Barrister

Sheryn Omeri, Cloisters Chambers
Carolina Soto, Soto Chambers
Marie Wilkening-Le Brun, Chapman's List Barristers

Company Secretary of the Year

Mayank Gupta, Cornwalls Sydney
Lachlan Hoswell, Minor Hotels
Julie Jones, Australian Strategic Materials Limited

Annette O'Hara, Shine Justice Ltd

Zoheb Razvi, Ventia
Emma Snell, Alinta Energy

Dealmaker of the Year

Bruce Adkins, Johnson Winter & Slattery
Rachael Bassil, Gilbert + Tobin
Tony Damian, Herbert Smith Freehills
Grant Koch, DLA Piper
Sandy Mak, Corrs Chambers Westgarth
Rebecca Maslen-Stannage, Herbert Smith Freehills
Ramy Qutami, Madison Marcus
Paula Robinson, Ailier
Philippa Stone, Herbert Smith Freehills

Sarah Yu, King & Wood Mallesons

General Counsel of the Year

Clare Baxter, Intellihub Group
Karen Brown, Wagners
Sandra Costanzo, Symal Group
Danielle Keyes, NOVA Entertainment (Formerly Guzman y Gomez)
Ellen Liondis, Mercer
Catriona McGregor, Domain Group
Lauren Rose, Secure Electronic Registries Victoria

Andrew Selim, HMC Capital

Katherine Stapels, DroneShield
Heath Watt, Serco Asia Pacific

In-House Lawyer of the Year

Kristina Arnott, Stryker
Melissa Bice, Essential Energy
Michael Chin, National Australia Bank Limited (formerly eftpos Payments Australia)
Freddie Gollan, Nous Group
Jorgie Gorman, Knight Frank Australia
William Keating, QIC
Dalyna Khong, NCS Group

Jessica Nile, NSW Department of Planning and Environment

Edward Odendaal, Domain
Annette O'Hara, Shine Justice Ltd

Indigenous Leader of the Year

Matthew Karakoulakis, AMK Law
Jamie McConnachie, National Aboriginal and Torres Strait Islander Legal Service

Teela Reid, University of Sydney Law School

Innovator of the Year - Individual

Anthony Curtin, Merton Lawyers
Arjuna Guruge, Herbert Smith Freehills
Laura Keily, Immediation
Alana Kushnir, Guest Work Agency
Melissa Lyon, Hive Legal
Marianne Marchesi, Legalite

Caryn Sandler, Gilbert + Tobin

Mick Sheehy, Pwc NewLaw
Melanie Smith, Lake Macquarie City Council
Anika Valenti, Terri Janke and Company

Law Student of the Year

Samuel Chung, La Trobe Law Students' Association
Briahna Connolly, Griffith University/McInnes Wilson Lawyers
Alexander Humphreys, UNSW
Georgia Hunter, Francis-Parasyn Lawyers
Rochelle James, University of Newcastle
Thalia Kladis, Soto Chambers

Dane Luo, The University of Sydney Law School

Morgan Lynch, Queensland University of Technology
Niki Nojoumian, UNSW
Amy Tesoriero, Herbert Smith Freehills

Legal Operations Professional of the Year

Eryn Bowles, Lawcadia

Tuna Kutsal, Herbert Smith Freehills
Nessim Malak, Gilbert + Tobin
Melissa Summergreene, Attwood Marshall Lawyers
Nam Truong, Law Squared

Legal Support Professional of the Year

Dilshan Amarasinghe, Maison Chen Law Group
Sehran Boon, PCL Lawyers
Melinda Brown, Lander & Rogers
Laura Caristo, Domain
Jessica Hall, Ironbridge Legal

Riley Huntley, Mills Oakley

Naomi Mole, MBA Lawyers
Lina Nahas, Australian Family Lawyers
Morgan O'Rourke, KLM Solicitors
Elle Wong, EY

Litigator of the Year

Justine Aubin, August & Claire Lawyers

Jason Betts, Herbert Smith Freehills

Marcus Carbone, Southern Waters Legal
Graydon Dowd, Hall and Wilcox
Michael Harmer, Harmers Workplace Lawyers
Rory Markham, Adero Law
Patrick Mead, Carter Newell Lawyers
Marianne Phan, Level Playing Field Lawyers
Shaun Temby, Maddocks
Trevor Withane, Ironbridge Legal

Managing Partner of the Year

Genevieve Collins, Lander & Rogers

Bruce Cooper, Clayton Utz
Michael Harmer, Harmers Workplace Lawyers
Danny King, Danny King Legal
Mellissa Larkin, Peripheral Blue
Marial Lewis, Crossover Law Group
Tony Macvean, Hall & Wilcox
Kelli Martin, KLM Solicitors
Paul Hopkins, Carter Newell Lawyers
Richard Wood, Gilchrist Connell

Mediator/Arbitrator of the Year

Nicole Davidson, Nicole Davidson Negotiation

Alison Haly, Haly & Company
Fraser Murray, Life Law Mediations
Alan Wein, Wein Mediation

Mentor of the Year

Monique Azzopardi, Clayton Utz
Mark Chapple, Baker McKenzie
Amanda Comelli, Brown Wright Stein Lawyers

Rachell Davey, Lander & Rogers Lawyers

Luisa Gaetani, Coutts Lawyers & Conveyancers
Rebecca Hegarty, Coleman Greig Lawyers
Chris Kintis, ClarkeKann Lawyers
Marianne Marchesi, Legalite
Selina Nikoloudakis, Andersons Solicitors
Carolina Soto, Soto Chambers

Partner of the Year

Jason Betts, Herbert Smith Freehills
Lucinda Hill, Ashurst
Danny Khoshaba, Bartier Perry
Sophie Manera, Tang Law
Patrick Mead, Carter Newell Lawyers

Karena Nicholls, Coutts Lawyers & Conveyancers

Alinta Kemeny, Ashurst
Keith Redenbach, Redenbach Legal
Giancarlo Romano, Best Hooper Lawyers
Michelle Segaert, EY

Regional/Suburban Lawyer of the Year

Sally Callander, Sally Callander Law

Marcus Carbone, Southern Waters Legal
Jacob Corbett, Bradley & Bray
Patrick Dawson, Patrick Dawson Law
Luisa Gaetani, Coutts Lawyers & Conveyancers
Chun-Chi (Michael) Hung, ClearSky Legal
Aleisha MacKenzie, Construct Law Group Pty Ltd
Emily Ostler, Grace Family Law Solicitors
Melisa Sloan, Madison Sloan Lawyers
Matthew Ward, Morrisons - Criminal and Traffic Law Specialists

Rising Star of the Year - In-house

Molly Carr-Walsh, Toll Group

Karanveer Dhaliwal (Veer), ARUP
Charlotte Olsen, National Rugby League
Sarah Pervaiz, Sigma Healthcare
Mitchell Willocks, Telstra

Rising Star of the Year - Private Practice

Madison Blacklock, Maurice Blackburn Lawyers

Olivia Boyages, Colin Biggers & Paisley Lawyers
Jennifer Chen, Ashurst
Jeremy Hardy, Baker McKenzie
Genevieve Hehir, Clinch Long Woodbridge
Michael Jefferies, Hamilton Locke
Jeanette Merjane, Lander & Rogers
Nilufer Okur, Melbourne Lawyers & Mediators
Minaali Prasad, Slater and Gordon
Erin Smith, Mills Oakley
Sarah Webster, Herbert Smith Freehills

Senior Associate of the Year

Claire Gibbs, Maurice Blackburn Lawyers
Matthew Giles, DWF (Australia)
Sarah Hovanyecz, Osborn Law
Katalin Lello, Lander & Rogers
Martin Mallon, Attwood Marshall Lawyers
Dietrich Marquardt, Norton Rose Fulbright
Paula Nassif, King & Wood Mallesons
Emma Sutton, Conditsis Lawyers
Christopher Turner, Chalk & Behrendt, Lawyers & Consultants

Anika Valenti, Terri Janke and Company

Sole Practitioner of the Year

Adele Anthony, Your Legacy Lawyer
Michelle Cox, Cox Legal
Chun-Chi (Michael) Hung, ClearSky Legal
Peter Katsoolis, Katsoolis + Co. Solicitors + Attorneys
Alana Kushnir, Guest Work Agency
Emma Macfarlane, Macfarlane Law
William McCullough, MCC Advisory
Sarah Stoddart, Vitality Law Australia

Shona Tarulli, Tarulli Lane

Julann Tiernan, Tiernan Family Law

Special Counsel of the Year

Hayley Aldrich, Carroll & O'Dea Lawyers
Angela Engel, Aitken Legal
Rebecca LeBherz, Corrs Chambers Westgarth
Jerome Martin, Clayton Utz
Guy Narburgh, Herbert Smith Freehills
Kathy Neilson, EY
Tuanh Nguyen, PricewaterhouseCoopers
Sarah Richards, Sparke Helmore Lawyers

Eugene Tan, Allens

Amy Zhang, Harmers Workplace Lawyers

Banking and Finance Team of the Year

Ashurst
Baker McKenzie
Cornwalls Sydney
Corrs Chambers Westgarth
EY

IFM Investors

Kalus Kenny Intelex
King & Wood Mallesons
Maddocks
Wright Legal

Boutique Firm of the Year

Ailier
Argon Law
August & Claire Lawyers
Construct Law Group

Elit Lawyers by McGirr & Snell

Harmers Workplace Lawyers
Hazelbrook Legal
Next Legal & Conveyancing
Quantum Law Group
Senet

Commercial Team of the Year

Ailier
Australian Business Lawyers & Advisors
Bartier Perry
Cornwalls Sydney
Gilbert + Tobin
Herbert Smith Freehills

Hive Legal

Kalus Kenny Intelex
M A Legal
Tisher Liner FC Law

Dispute Resolution Team of the Year

Attwood Marshall Lawyers
Carter Newell Lawyers
Cornwalls Sydney
Corrs Chambers Westgarth

Dentons

Ironbridge Legal
Maddocks
McCabes
NDA Law
New South Lawyers

Employer of Choice

Carter Newell Lawyers
Coulter Legal
Hamilton Locke
Herbert Smith Freehills

Hive Legal

Keypoint Law
Legalite
Proximity
Sprintlaw
Turks

Energy and Resources Team of the Year

Allen & Overy
Clayton Utz

Herbert Smith Freehills

Hive Legal
Madison Marcus
QIC

Government Team of the Year

Ashurst
Clayton Utz
Department of Home Affairs
Gilbert + Tobin
Maddocks
McInnes Wilson Lawyers

Proximity

Sparke Helmore Lawyers

In-House Team of the Year

Commonwealth Bank
Domain Group
HBF Health
HMC Capital
IFM Investors
Mercer Australia
NCS Group

Noumi Limited (formerly Freedom Foods Group Limited)

NSW Land Registry Services
Springfield City Group

Innovator of the Year - Company

Ascent Lawyers
Crossover Law Group
Lacuna Professional Solutions
Law Ninjas
Lawcadia
Legalite
LodgeX Legal
PwC NewLaw

Sprintlaw

Telstra

Insurance Team of the Year

Carter Newell Lawyers
DLA Piper
Gilchrist Connell
HBF Health
Holman Webb Lawyers
McCabes
Moray & Agnew

Sparke Helmore Lawyers

Turks
William Roberts Lawyers

Intellectual Property Team of the Year

Baker McKenzie

Clayton Utz

Corrs Chambers Westgarth
Davies Collison Cave
Gilbert + Tobin
Pearce IP
Wrays

Law Firm of the Year

Australian Family Lawyers
Carter Newell Lawyers
Clayton Utz
Corrs Chambers Westgarth

Hall & Wilcox

Hazelbrook Legal
Herbert Smith Freehills
King & Wood Mallesons
McInnes Wilson Lawyers
Polaris Lawyers

NewLaw Firm of the Year

Crossover Law Group
Elit Lawyers by McGirr & Snell
Ethical Law

Keypoint Law

KorumLegal
Maison Chen Law Group
Safewill Legal
Social Law Co.
Sprintlaw
Tiernan Family Law

Pro Bono Program of the Year

Ashurst

Corrs Chambers Westgarth
Everyday Justice
Gadens
Hall & Wilcox
Immigration Solutions Lawyers
King & Wood Mallesons
Law Ninjas
Refugee Advice & Casework Service
Sparke Helmore Lawyers

Property Team of the Year

Clayton Utz
Commercial and Legal

Corrs Chambers Westgarth

Herbert Smith Freehills
Kalus Kenny Intelex
Massons
nest legal
QIC Limited
Thynne + Macartney
Tisher Liner FC Law

Regional/Suburban Law Firm of the Year

August & Claire Lawyers
Conditsis Lawyers
Construct Law Group
Coutts Lawyers & Conveyancers
Marino Law

Next Legal & Conveyancing

Senia Lawyers
Southern Waters Legal
SWS Lawyers
Your Legacy Lawyer

Transaction Team of the Year

Biztech Lawyers
Cornwalls Sydney
DLA Piper

Gilbert + Tobin

Herbert Smith Freehills - M&A Team
Herbert Smith Freehills - Equity Capital Markets Team
Holding Redlich
IFM Investors
Kain Lawyers
Madison Marcus

Wellness Initiative of the Year

Baker McKenzie
Clayton Utz
Cornwalls
Hall & Wilcox
Hamilton Locke
HHG Legal Group

Kozarov Lawyers

New South Lawyers
Next Legal and Conveyancing
Thynne + Macartney

Workplace Relations and Employment Team of the Year

Adero Law
Aitken Legal
Australian Business Lawyers & Advisors
Clayton Utz
Corrs Chambers Westgarth

Danny King Legal

Harmers Workplace Lawyers
Jewell Hancock Employment Lawyers
K&L Gates
Workdynamic Australia