1st March 2018
array(1) { [0]=> string(0) "" }

2017 Finalists

Individual categories

Academia, Training and Education Lawyer of the Year
David Cosgrave, University of Southern Queensland
Tara Hastings, TAFE Queensland
Theo Kapodistrias, University of Tasmania
Shane Matthews, Kaplan Australia
Daniel Rampling, The University of Newcastle

Agribusiness Lawyer of the Year, presented by McInnes Wilson lexvoco
Julie Ryan, Accolade Wines
David Thomas, Costa Group

Banking and Finance Lawyer of the Year, presented by Thomson Geer
Ailsa Bailey, NAB
Delie Etherington, Westpac Banking Corporation
Avi Gordon, Australian Unity
Helen Mediati, Wells Fargo
Aron Rattew, Challenger Limited
Michelle Thomsen, Bank of Queensland

Construction and Real Estate Lawyer of the Year, presented by DibbsBarker
Claire Bibby, Brookfield
Rebecca Edwards, PAYCE Consolidated Limited
Shelley Maxwell-Smith, CIMIC Group Limited
Stefanie McDowell, Nexus Delivery
Hugh O’Brien, Mirvac
Andrew Selim, The GPT Group
Victoria Strong, Duro Felguera Australia Pty Ltd

FMCG Lawyer of the Year, presented by LOD - Lawyers On Demand
Tim Guy, Funtastic Limited
Hanna Gyton, Swisse Wellness Pty Ltd
Julian Rebechi, Swisse Wellness Pty Ltd
Julie Ryan, Accolade Wines
Aman Saxena, PepsiCo ANZ
Troy Swan, Staples Australia and New Zealand

Government Lawyer of the Year, presented by Thomson Geer
Rebecca Kenny, Australia Council
Kara Miller, Sustainability Victoria
Louise Rafferty, Australian Government Solicitor
Jenny Taing, Australian Securities and Investments Commission

Healthcare, Pharmaceuticals and Biotech Lawyer of the Year, presented by DibbsBarker
Navaneetha Dilipumakanth, GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Australia Pty Ltd
Suzanne Greenwood, Catholic Health Australia
Iresha Herath, Western Health

Industrial, Materials and Manufacturing Lawyer of the Year
Tamara Kayser, Incitec Pivot Limited
Ben Lee, Mercedes-Benz Australia/Pacific Pty Ltd
Victoria Strong, Duro Felguera Australia Pty Ltd

Infrastructure, Utilities and Energy Lawyer of the Year, presented by Hays
Julian Bechini, ABB Australia Pty Limited
Nevenka Codevelle, APA Group
Susha Fisher, Kellogg Brown and Root Pty Ltd
Daniel Krutik, Origin Energy Limited
Victoria Strong, Duro Felguera Australia Pty Ltd

Insurance Lawyer of the Year, presented by McInnes Wilson lexvoco
Darryn Hammond, RACQ
Duncan Ramsay, Steadfast
Sheree Siow, AIA Australia

Sports and Entertainment Lawyer of the Year, presented by LOD - Lawyers On Demand
Melissa Le Clerc, Royal Agricultural Society of NSW
Paula Robinson, Gold Coast 2018 Commonwealth Games Corporation
Nik Searby, Jumbo Interactive Limited

Technology, Media and Telecommunications Lawyer of the Year, presented by LOD - Lawyers On Demand
Spencer Chipperfield, Sensis
Cameron Cross, NBN Co Limited
Jason Georgallis, SingTel Optus Pty Limited
Rachel Launders, Nine Entertainment Co. Holdings Limited
Sunil Puranikmath, Telstra
Mark Schwarz, Teletrac Navman
Shoshana Shields, eBay
Alexandra Smith, Adecco Group Australia

Transport and Logistics Lawyer of the Year, presented by LOD - Lawyers On Demand
Michael Brennan, TNT Australia Pty Limited
Alison Cusack, ANL Container Line Pty Ltd
Jacob Waye-Harris, Cobham Aviation Services
 
Travel, Tourism and Hospitality Lawyer of the Year, presented by LOD - Lawyers On Demand
Eloise Curry, Qantas Airways Limited
Dayna Field, Virgin Australia
Caroline Thorne, Expedia Australia Pty Ltd

Team categories

Agribusiness Team of the Year, presented by McInnes Wilson lexvoco
Accolade Wines
Costa Group

Banking and Finance Team of the Year, presented by Thomson Geer
IFM Investors
NAB
Suncorp Group

Construction and Real Estate Team of the Year, presented by DibbsBarker
Brookfield
Mirvac
Nexus Delivery

FMCG Team of the Year, presented by LOD - Lawyers On Demand
Accolade Wines
Domino's Pizza Enterprises Limited
Jurlique
PepsiCo ANZ

Government Team of the Year, presented by Thomson Geer
Indigenous Affairs Legal Services Branch within The Department of the Prime Minister and Cabinet
NSW Department of Planning and Environment
Playfair Visa and Migration Services
Sustainability Victoria

Infrastructure, Utilities and Energy Team of the Year, presented by Hays
AGL
IFM Investors
Origin Energy Limited

Insurance Team of the Year, presented by McInnes Wilson lexvoco
AIA Australia
Steadfast
Suncorp Group

Sports and Entertainment Team of the Year, presented by LOD - Lawyers On Demand
FOX SPORTS Australia Pty Ltd
Gold Coast 2018 Commonwealth Games Corporation
Royal Agricultural Society of NSW

Technology, Media and Telecommunications Team of the Year, presented by LOD - Lawyers On Demand
Adecco Group Australia
amaysim
eBay
Envato Pty Ltd
NBN Co Limited
Nine Entertainment Co. Holdings Limited
SingTel Optus Pty Limited
Uber
Vocus Group Limited

Transport and Logistics Team of the Year, presented by LOD - Lawyers On Demand
Cobham Aviation Services
TNT Australia Pty Limited

Travel, Tourism and Hospitality Team of the Year, presented by LOD - Lawyers On Demand
Mantra Group
RACQ
Virgin Australia

2017 Finalists
lawyersweekly logo