subscribe to our newsletter sign up
Corporate Counsel Awards finalists revealed for 2018

Corporate Counsel Awards finalists revealed for 2018

Lawyer's Weekly Corporate Counsel Awards 2018

Lawyers Weekly is pleased to announce the finalists for the second annual Corporate Counsel Awards. 

After a successful inaugural event earlier this year, the Lawyers Weekly Corporate Counsel Awards is back for 2018. 

The winners will be revealed at a black-tie dinner at Sydney's Four Seasons Hotel on 1 March, 2018. 

Tickets are available here

Without further ado, Lawyers Weekly congratulates the finalists for the 2018 Corporate Counsel Awards: 

 

Individual categories

 

Academia, Training and Education Lawyer of the Year

Brett Saunders, The Royal Australian and New Zealand College of Ophthalmologists (RANZCO)

Shane Matthews, Kaplan

Theo Kapodistrias, University of Tasmania

Trisha Mok, Scentia

 

Agribusiness Lawyer of the Year

David Thomas, Costa Group

John Lane-Mullins, Olam Australia

Samantha Bryce, Laguna Bay Pastoral Company

 

Banking and Finance Lawyer of the Year

Catherine James, Challenger Limited

Joanna Moore, RACQ

Kristen Jung, Macquarie Group

Samantha Jones, Anne Street Partners

Suanne Russell, Westpac Banking Corporation

 

Construction and Real Estate Lawyer of the Year

Andrew Selim, Home Consortium

Cheryl Nomarhas, nbn co limited

Christine Loukopoulos, Australia Post

Claire Hashman, Dexus

Desi Kuzmanovic, Brookfield Property Partners

Glenda Lam, Conquest Group of Companies

Jacob Leslie, CPB Contractors

Jane McMeekin, Icon Co

Rebecca Edwards, PAYCE

Tamisha Young, John Holland Group

 

FMCG Lawyer of the Year

David Dwyer, Unilever Australia and New Zealand

Karen Perret, Mondelez Australia

Simone Tierney, Lodestar Legal

Tim Wong, Luxottica Retail Australia

 

Government Lawyer of the Year

Leah Ritchie, Indigenous Land Corporation

Mark Cunliffe, Commonwealth Department of Defence

 

Healthcare, Pharmaceuticals and Biotech Lawyer of the Year

Navaneetha Dilipumakanth, GlaxoSmithKline Australian Legal Team

Simone Tierney, Lodestar Legal

 

Industrial, Materials and Manufacturing Lawyer of the Year

Alexis Talcott-Curry, CCL Secure

Alice Polglase, Cotton On Group

Victor Li, FCA Australia

 

Infrastructure, Utilities and Energy Lawyer of the Year

Robert St Clair, Downer Group

Johnny Short, Transurban

Sarah Southall, ISS Facility Services

Serge Radojevic, Idemitsu Australia Resources Pty Ltd

 

Insurance Lawyer of the Year

Duncan Ramsay, Steadfast Group Limited

Elissa Baxter, Lawcover Insurance

Leigh Davidson, Insurance Australia Group

Michael Tropea, AIA Australia Limited

Sylvia Hands, Medibank Private Limited

 

Sports and Entertainment Lawyer of the Year

Courtenay Zajicek, Curves & Jenny Craig

Joshua Barwick, Telstra

Nik Searby, Jumbo Interactive Limited

Paula Robinson, Gold Coast 2018 Commonwealth Games Corporation

Rohin Sharma, FOX SPORTS Australia

Stuart Corbishley, Invictus Games Sydney 2018

Sunil Puranikmath, Telstra

Tracey Scott, Football Federation Australia

 

Technology, Media and Telecommunications Lawyer of the Year

Amanda Ong, Nova Entertainment

Barron Koo, Westpac Banking Corporation

Dominic Ward, BHP

Kirk Simmons, Canva

Mariah Freda Younan, InfoTrack

Nik Searby, Jumbo Interactive Limited

Shoshana Shields, eBay Australia and New Zealand

Sunil Puranikmath, Telstra

Trent Czinner, Vodafone Hutchison Australia

 

Transport and Logistics Lawyer of the Year

Alison Cusack, ANL Container Line

Kimberly Statham, Woolworths Limited

Michael O'Brien, TNT Australia

 

Travel, Tourism and Hospitality Lawyer of the Year

Anna Shilova, Voyages Indigenous Tourism Australia

Chris Todd, Ardent Leisure Group

Nim Sathianathan, RACQ

Ria Manguray, Tourism Australia

 

Group categories

 

Agribusiness Team of the Year

GrainCorp

Olam Australia

Robert Bosch (Australia)

 

Banking and Finance Team of the Year

American Express Australia

Challenger Limited

National Australia Bank Limited

Toyota Finance Australia Limited

 

Construction and Real Estate Team of the Year

Conquest Group of Companies

Mirvac

Vicinity Centres

 

FMCG Team of the Year

Luxottica Retail Australia

Mondelez Australia

Swisse Wellness

Unilever Australia and New Zealand

 

Government Team of the Year

Australian Transport Safety Bureau

Commonwealth Department of Defence

Indigenous Business Australia

NSW Department of Planning and Environment

Office of the General Counsel, Department of Justice

 

Healthcare, Pharmaceuticals and Biotech Team of the Year

GlaxoSmithKline Australian Legal Team

Swisse Wellness

 

Industrial, Materials and Manufacturing Team of the Year

Orora Limited

Cotton On Group

 

Infrastructure, Utilities and Energy Team of the Year

ABB Australia

Origin Energy

Transurban

Yancoal Australia

 

Insurance Team of the Year

AIA Australia Limited

Steadfast Group Limited

Suncorp Group

QBE Australia and New Zealand

 

Sports and Entertainment Team of the Year

Gold Coast 2018 Commonwealth Games Corporation

Football Federation Australia

FOX SPORTS Australia

Telstra - Media and Marketing Legal Team

 

Technology, Media and Telecommunications Team of the Year

Adobe Systems

Amaysim

BHP

eBay Australia and New Zealand

Optus

PayPal Australia

REA Group

Telstra - Media and Marketing Legal

Vodafone Hutchison Australia

 

Transport and Logistics Team of the Year

Cobham Aviation Services

TNT Australia

Promoted content
Recommended by Spike Native Network