Powered by MOMENTUM MEDIA
Finalists revealed for 2019 Australian Law Awards
Exclusive

Website Notifications

Get notifications in real-time for staying up to date with content that matters to you.

Finalists revealed for 2019 Australian Law Awards

Australian Law Awards 2019

Lawyers Weekly, in partnership with UNSW Law, is pleased to announce that finalists have been selected for this year’s Australian Law Awards.

The 19th annual Australian Law Awards (ALAs) will be held on 9 August at The Star Sydney, recognising the outstanding work taking place across major legal practice areas, brilliance at the bar, legal in-house powerhouses, innovators and various firm-led pro bono programs.

The black-tie event provides a platform for legal professionals of all ages and expertise to receive nationwide recognition for the valuable contribution they make to their place of employment, their clients and the community at large.

Lawyers Weekly congratulates all of the finalists.

Advertisement
Advertisement

The finalists for the 2019 Australian Law Awards are:

INDIVIDUAL:

Academic of the Year

Phillip Drew, Australian National University

Paula Gerber, Monash University

Vicki Huang, Deakin University

Mark Humphery-Jenner, University of New South Wales

Jane Kotzmann, Deakin University

Aaron Lane, RMIT University

Nicki Mollard, Monash University

Justine Nolan, University of New South Wales

Sara Rayment, University of Newcastle

Cassandra Seery, Deakin University

Barrister of the Year

Faye Ashworth, Wardell Chambers

Laina Chan, 2 Selborne Chambers

Mark Douglas, Murray Chambers

Paul Folino-Gallo, Third Floor Wentworth Chambers

Catherine Gobbo, Victorian Bar

Sharon Kermath, Victorian Bar

Darren Mort, Victorian Bar

Tom Percy QC, Albert Wolff Chambers, Western Australia

Navid Sedaghati, Thirteen Wentworth Selborne Chambers

Business Development Professional of the Year

Daniel Hawcroft, Chamberlains Law Firm

James Hill, Clayton Utz

Heather McFarland, Clayton Utz

Amber O'Meara, MinterEllison

Katherine Webster, Mullins

Kathy Zmijewski, McDonald Murholme Solicitors

Dealmaker of the Year

Rachael Bassil, Gilbert + Tobin

Tony Damian, Herbert Smith Freehills

Adam D'Andreti, Gilbert + Tobin

Alex Kauye, Gilbert + Tobin

Rebecca Maslen-Stannage, Herbert Smith Freehills

Catherine Merity, Maddocks

Peter Mustaca, William Roberts Lawyers

Philippa Stone, Herbert Smith Freehills

Dr Martyn Taylor, Norton Rose Fulbright

Garry Winter, WRP Legal & Advisory

General Counsel of the Year

Craig Emery, Telstra

James Hebron, NSW Department of Planning & Environment

Rachel Launders, Nine Entertainment Co

Frank Lavorato, Harvey Norman

Ellen Liondis, Mercer Australia

Marnie Manning, Smile Solutions

Emily Moore, Onsite Rental Group

Katerina Paras, Asurion Australia

Laura Paulus, Office of the National Rail Safety Regulator

Troy Swan, Winc

In-House Company Secretary of the Year

Jane Bowd, Coca-Cola Amatil

Debra Connor, NBN Co

Helen Hardy, Origin Energy

Shao Ma, Lesso

In-House Lawyer of the Year

Fiona Harding, Bank of Queensland

Theo Kapodistrias, University of Tasmania

Peter Le, City of Rockingham

Cameron Loughlin, Uber Australia

Amy Nason, Telstra

Kiah Officer, Nine Entertainment Co

Haylen Pong, Nearmap

Sunil Puranikmath, Telstra

Philip Reid, Optus

Erin Scarrow, Accenture

 

Law Student of the Year

Meika Atkins, Curtin University/University of South Australia

Ryan Attard, Monash University

Holly Crockford, Queensland University of Technology

Eloise Dibden, University of Adelaide

Nikita Harlalka, University of New South Wales

Michael Jefferies, University of the Sunshine Coast

Sachin Kinger, University of New South Wales

Erin Ritchie, Deakin University

Brendan Swan, Southern Cross University

Holly White, Swinburne University of Technology

Legal Support Professional the Year

Yasmin Affleck, Clayton Utz

Gemma Berkhout, Lander & Rogers

Christy Capili, Coca-Cola Amatil

Belinda Carlesso, BlueRock Law

Madelaine Carroll, Grindal Legal

Barbara Daniel, Piper Alderman

Serina Dowding, Slater and Gordon 

Viktorija Melnikova, Maurice Blackburn Lawyers

Kristel Sharpe, Hetherington Family Law

Nikki Sherman, Corrs Chambers Westgarth

Managing Partner of the Year

Danny Gilbert, Gilbert + Tobin

Michael Harmer, Harmers Workplace Lawyers

Andrew Lacey, McCabe Curwood

Tony Macvean, Hall & Wilcox

Andrea Michaels, NDA Law

Andrew Pike, Herbert Smith Freehills

John Ramsden, Ramsden Lawyers

Rob Silberstein, Silberstein & Associates

Carly Stebbing, Resolution123

John Nerurker, Mills Oakley

Partner of the Year

Gitanjali Bajaj, DLA Piper Australia

Rachael Bassil, Gilbert + Tobin

Jason Betts, Herbert Smith Freehills

Emma Covacevich, Clayton Utz

Gillian Davidson, Sparke Helmore Lawyers

Goran Gelic, DWF (Australia)

Patrick Mead, Carter Newell Lawyers

Alexander Schlosser, Clayton Utz

Michelle Segaert, EY

Philippa Stone, Herbert Smith Freehills

Regional/Suburban Lawyer of the Year

Joplin Higgins, Joplin Lawyers

Chun-Chi (Michael) Hung, ClearSky Legal

Olamide Kowalik, Revolution Law

Marial Lewis, Teleo Lawyers

Katherine Mallik, Clayton Utz

Kath Manby, VM Family Law

Susan Moran, SWS Lawyers

Diane Ruhl, Ruhl Family Law Centre

David Sharrock, Sharrock Pitman Legal

Alexander Wheeler, DWF (Australia)

Rising Star of the Year

Ella Alexander, Makinson d'Apice Lawyers

Gabriella Arvanitis, The Norton Law Group

Julian Barclay, Ramsden Lawyers

Blake Connell, Herbert Smith Freehills

Marial Lewis, Teleo Lawyers

Chanel Martin, Resolve Divorce Lawyers

Alexander McLeod, DWF (Australia)

Safa Rahimi, Wendy Blacker Lawyers

Zile Yu, Meridian Lawyers

Amy Zhang, Harmers Workplace Lawyers

Senior Associate of the Year

Mia Harrison-Kelf, Herbert Smith Freehills

Emily Hart, Maurice Blackburn Lawyers

Luke Hawthorne, King & Wood Mallesons

Paula Nassif, King & Wood Mallesons

Rob Oxley, Tisher Liner FC Law

Mia Pantechis, Maurice Blackburn Lawyers

Susan Sumars, Gadens

Erika Williams, McCullough Robertson

Amy Zhang, Harmers Workplace Lawyers

Michael Zheng, Maddocks

Sole Practitioner of the Year

Roger Blow, Cove Legal

Michelle Cox, Cox Legal

Anne Greenaway, Lawyers for Companion Animals

Katherine Hawes, Digital Age Lawyers

Emma Heuston, The Remote Expert

Chun-Chi (Michael) Hung, ClearSky Legal

Matthew Karakoulakis, AMK Law

Kristi McCusker, KMC Legal

Siobhan Mullins, Separate Together

Mal Zraika, Cogent Lawyers

Special Counsel of the Year

Yasmin Bell, McCabe Curwood

Ben Cansdale, Clayton Utz

Lydia Daly, McCullough Robertson

Jonathon Ellis, DLA Piper

Brett Heath, Carter Newell Lawyers

Leanne McDonald, Shine Lawyers

Nickelle Morris, Shine Lawyers

Guy Narburgh, Herbert Smith Freehills

Alexandra Shields, Norton Rose Fulbright

Eugene Tan, Clayton Utz

Wellness Advocate of the Year

Anne-Marie Cade, Divorce Right

Michael Coutts, Herbert Smith Freehills

Mary Digiglio, Swaab

Sheila Kushe, Queensland Law Society

Mellissa Larkin, Peripheral Blue

Tara Lucke, The Art of Estate Planning

Thomas McClintock, Herbert Smith Freehills

Clarissa Rayward, Happy Lawyer Happy Life

Benjamin Twomey, Ramsden Lawyers

Belinda Winter, Cooper Grace Ward Lawyers

TEAM:

Banking and Finance Team of the Year

Ashurst

Clayton Utz

Clifford Chance

Corrs Chambers Westgarth

DWF (Australia)

EY

Gadens

Hall & Wilcox

Herbert Smith Freehills

King & Wood Mallesons

 

Boutique Law Firm of the Year

Bellanhouse Lawyers

Coleman Greig Lawyers

Estrin Saul Lawyers and Migration Specialists

Harmers Workplace Lawyers

Keystone Lawyers

Ramsden Lawyers

Polaris Lawyers

Silberstein & Associates

WLW Migration Lawyers

Workdynamic Australia

Commercial Team of the Year

Australian Business Lawyers & Advisors

Bellanhouse Lawyers

Clarendon Lawyers

Gadens

Gilbert + Tobin

Herbert Smith Freehills

King & Wood Mallesons

Ramsden Lawyers

Tisher Liner FC Law

WRP Legal & Advisory

Dispute Resolution Team of the Year

Bartier Perry

Carter Newell Lawyers

Corrs Chambers Westgarth

DLA Piper

Gilbert + Tobin

Hall & Wilcox

Herbert Smith Freehills

King & Wood Mallesons

McCabe Curwood

William James

Employee Program of the Year

Gadens

Hamilton Locke

Herbert Smith Freehills

New South Lawyers

Shine Lawyers

Employer of Choice

BlueRock Law

Cooper Grace Ward

Corrs Chambers Westgarth

Ramsden Lawyers

Enterprise Legal

Family Focus Legal

Herbert Smith Freehills

Orbit Legal Resourcing

Peripheral Blue

PricewaterhouseCoopers

Energy and Resources Team of the Year

Allen & Overy

Clayton Utz

Clifford Chance

Corrs Chambers Westgarth

Herbert Smith Freehills

Johnson Winter & Slattery

King & Wood Mallesons

McCullough Robertson

PricewaterhouseCoopers

Ramsden Lawyers

Government Team of the Year

Ashurst

Clayton Utz

Gilbert + Tobin

King & Wood Mallesons

Maddocks

McCullough Robertson

Norton Rose Fulbright

Proximity

Redenbach Lee Lawyers

Sparke Helmore Lawyers

 In-House Team of the Year

AIA Australia

Capgemini

EY

Medibank

NAB Capital & Funding

National Heart Foundation of Australia

Nine Entertainment Co

Springfield City Group

Sydney Metro

Transurban Group

Innovator of the Year

Corrs Chambers Westgarth

LOD - Lawyers On Demand

Clayton Utz

Lander & Rogers

Norton Rose Fulbright

Settify

Telstra

Virtual Legal

Gilbert + Tobin

sprintlaw

Insurance Team of the Year

Barry Nilsson

Carter Newell Lawyers

Clyde & Co

Colin Biggers & Paisley

Gilchrist Connell

Hall & Wilcox

HBA Legal

Herbert Smith Freehills

Holman Webb Lawyers

Sparke Helmore Lawyers

Intellectual Property Team of the Year

Ashurst

Baxter IP Patent & Trade Mark 

Clayton Utz

Corrs Chambers Westgarth

Griffith Hack

Herbert Smith Freehills

King & Wood Mallesons

Mills Oakley

Norton Rose Fulbright

Sparke Helmore Lawyers

Law Firm of the Year

Carter Newell Laywers

Clayton Utz

Enterprise Legal

Gilbert + Tobin

Hall & Wilcox

Harmers Workplace Lawyers

Hazelbrook Legal

Herbert Smith Freehills

Polaris Lawyers

Sparke Helmore Lawyers

 

NewLaw Firm of the Year

Enterprise Legal

HBA Legal

LegalVision

Prisma Legal

Proximity

Separate Together

Source Legal

sprintlaw

Virtual Legal

Workdynamic Australia

 

Pro Bono Program of the Year

Australian Government Solicitor

Estrin Saul Lawyers and Migration Specialists

Gadens

Gilbert + Tobin

Herbert Smith Freehills

King & Wood Mallesons

Lander & Rogers

Russell Kennedy Lawyers

Sparke Helmore Lawyers

Wotton + Kearney

Property Team of the Year

Arnold Bloch Leibler

Clayton Utz

Colin Biggers & Paisley

Commercial & Legal

Corrs Chambers Westgarth

Gadens

King & Wood Mallesons

Ramsden Lawyers

Redenbach Lee Lawyers

Tisher Liner FC Law

Regional/Suburban Law Firm of the Year

3D HR Legal

Coutts Solicitors & Conveyancers

Enterprise Legal

Fortitude Legal

Joplin Lawyers

Marino Law

Morgan + English Commercial Lawyers

Ryan & Seton Lawyers

SWS Lawyers

The Remote Expert

Transaction Team of the Year

Clayton Utz

Corrs Chambers Westgarth

Gadens

Gilbert + Tobin

Herbert Smith Freehills - Equity Capital Markets 

Herbert Smith Freehills - M&A 

Kain Lawyers

King & Wood Mallesons

McCullough Robertson

New South Lawyers

Ramsden Lawyers

 

Wellness Initiative of the Year

Coleman Greig Lawyers

Employsure Law

Enterprise Legal

Hamilton Locke

Happy Lawyer Happy Life

Herbert Smith Freehills

Lander & Rogers

McAulay Legal

Ramsden Lawyers

Silberstein & Associates

Swaab

Workplace Relations and Employment Team of the Year

Australian Business Lawyers & Advisors

Bartier Perry

Corrs Chambers Westgarth

DWF (Australia)

Harmers Workplace Lawyers

Law Squared

Maddocks

Maurice Blackburn Lawyers

McDonald Murholme

PricewaterhouseCoopers

FROM THE WEB
Recommended by Spike Native Network